همه چیز درباره شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود

تعریف شرکت با مسئولیت محدود

شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل گردیده و سرمایه اشخاص به سهم الشرکه تقسیم و هر یک از شرکا تا میزان سرمایه ی خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند .
توجه داشته باشید این تعریف بدان معنی نیست که اگر سرمایه شرکت حداقل باشد و شرکت دارای قروض بالا اشخاص ثالث نتوانند نسبت به دریافت دیون خود اقدام نمایند.

در اینجا مسئولیت کلی متوجه هیئت مدیره و خصوصا دارندگان حق امضاء خواهد بود. توجه گردد که از نام یا نام خانوادگی خود در نام شرکت استفاده نکنید که این امر موجب تضامنی شدن مسئولیت شما خواهد شد.

تعیین اقامتگاه شرکت هم با توجه به اینکه هرگونه اقامه دعوا از جانب طلبکاران و دعاوی مربوط به اصل شراکت و اختلاف بینش رکاء و همچنین ابلاغیه های مهم مالیاتی و بیمه به آن محل ارسال میگردد حائز اهمیت است.
در خصوص سرمایه شرکت های محدود هیچ مستندی مبنی بر پرداخت یا تقویم سرمایه ارائه نمیشود که این امر موجب بروز برخی مشکلات مبنی بر اعلانات صوری و دارائی موهوم شرکت ها گردیده و فقط با یک اقرار مبنی بر دریافت وجه قابل ثبت میباشد.

توجه گردد این اقرار به دریافت وجه صوری بوسیله ی یک شخص صورت نگیرد چون در صورت اعلام سرمایه بالا و میلیاردی قطعا قابل وصول خواهد بود و پیشنهاد میگردد در قسمت اقرار به دریافت، نام هیئت مدیره درج شود.

اما در خصوص هیئت مدیره شرکت های محدود که هم میتواند به صورت تک مدیر عاملی اداره گردد و هم با تعداد اعضاء 2 یا بیشتر توجه گردد که اکثریت اعضا و هیئت مدیره میتوانند جلسه ی هیئت مدیره را برگزار کنند
البته تصمیمات مهم و تغییرات توسط هیئت مدیره اتخاذ نمیشود مگر با موافقت مجمع.
تنها در خصوص تعیین و یا تغییر سمت و دعوت از سهامداران برای برگزاری مجمع و انتخاب حق امضاء مجاز و احتمالا تغییر نشانی میتوان در این جلسه اتخاذ تصمیم نمود.

انواع مجمع برای تصمیم گیری در شرکت با مسئولیت محدود

برای تصمیم گیری ها دو نوع مجمع پیش بینی شده

  1. مجمع عادی
  2. مجمع فوق العاده

در مجمع فوق العاده که وظیفه ی آن تصمیم گیری در خصوص تغییر هر یک از مواد اساسنامه است: ( مانند تغییر ادرس، سرمایه ، نشانی و … )
حداقل به 75% سرمایه شرکت و اکثریت عددی نیاز است .

اما مجمع عادی وظیفه ی انتخاب مدیران را خواهد داشت و همچنین سایر وظایفی که در چهارچوب وظایف مجمع فوق العاده نیست .
در این مجمع 51% سرمایه که اکثریت عددی هم داشته باشند تصمیم گیری میکنند که اگر این حدنصاب حاصل نشد در جلسه ی بعد با اکثریت عددی اتخاذ تصمیم میشود .

از ثبت شرکت با مسئولیت محدود بیشتر بدانید

توجه داشته باشید که در این نوع شرکت هر یک از اعضاء هیئت مدیره و حتی مدیر عامل میتواند از خارج از شرکا و بدون سهم انتخاب گردد و در خصوص حق امضاء نیز محدودیتی وجود ندارد و هر فردی ، حتی شریک بدون سمت هم میتواند دارای حق امضا باشد.

در شرکتهای محدود به موجب ماده 103 قانون تجارت هر گونه نقل و انتقال سهم الشرکه مستلزم پرداخت 4 درصد ارزش ریالی سهم الشرکه و تنظیم سند صلح در دفتر اسناد رسمی است که این مهم با توجه به داشتن راهکار جایگزین ورود و خروج شریک با افزایش و کاهش سرمایه و خلا قانونی موجود قابل انجام است

ثبت شرکت مسئولیت محدود

اصل این موضوع موقعی بیشتر زیر سوال می رود که مطابق ماده 102 قانون تجارت سهم الشرکه فقط با رضایت حداقل سه ربع سرمایه و اکثریت عددی قابل انتقال است که متاسفانه بسیاری از سر دفتران به این نکته توجهی نداشته و ملاک فقط حضور انتقال دهنده و انتقال گیرنده می باشد .

نکته بسیار مهم در خصوص هر نوع شخصیت حقوقی در مطالبه ی مالیات هر یکم از اعضاء هیئت مدیره با هر مقدار سهم به صورت تضامنی در پرداخت کل مالیات مسئول می باشند و در اینجا میزان سهم اهمیتی ندارد ، هر چند در ابتدا دارندگان حق امضا پاسخگو خواهند بود.

مطلب بعدی : مالیات بعد از ثبت شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره ثبتی

جهت مشاوره ثبتی میتوانید با شماره  02188068993 و 4 تماس حاصل فرمایید یا فرم استعلام را پر نموده تا در اسرع وقت مشاورین ما با شما تماس بگیرند. همچنین شما میتوانید در واتس اپ هم با مشاورین ما در تماس باشید.
نیاز به مشاوره دارید؟