ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام

در این مقاله ثبت شرکت سهامی عام را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.
اما ابتدا باید تعریفی از این شرکت بدانیم.

تعریف شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یکی از انواع شرکت های سهامی میباشد ، که فرق آن با دیگر شرکتهای سهامی در تامین سرمایه آن است سرمایه سهامی عام قسمتی توسط موسسین و قسمتی توسط عموم تامین می گردد.

تامین سرمایه توسط موسسین به این ترتیب است که موسسین ۲۰ درصد از کل سرمایه را متعهد می شوند و ۳۵ درصد از تعهد خود را در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس در هر بانکی که مدنظر آنها واریز می نمایند.
مابقی سرمایه از طریق فروش سهام به عموم تامین می گردد فروش سهام طی اعلامیه  پذیره نویسی که دریکی از روزنامه های کثیرالانتشار چاپ می شود به عموم عرضه می گردد.

ثبت شرکت سهامی عام

سرمایه در شرکتهای سهامی عام طبق قانون تجارت حداقل ۵ میلیون ریال می‌باشد البته که سازمان بورس جهت تایید مدارک و دادن مجوز های لازم برای ثبت شرکت سهامی عام سرمایه های کمتر از حداقل 50 میلیارد ریال را نمی پذیرد.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت سهامی عام

چه مدارکی جهت ثبت یک شرکت سهامی عام الزامی است؟
حداقل مدارکی که برای تاسیس و شروع پروسه ثبت شرکت سهامی عام الزامی است ، حداقل ۵ نفربالای ۱۸سال به عنوان موسس که مدارک شناسایی خود را ارائه دهند و دو موسسه حسابرسی به عنوان بازرس اصلی و بازرس علی البدل  یک آدرس و کد پستی جهت دفتر مرکزی شرکت و یک آدرس و کد پستی به عنوان محل سکونت موسسین مورد نیاز است.

پس از تکمیل مدارک ذکر شده طرح اساسنامه و اظهارنامه ای توسط موسسین تنظیم و همراه  باقی مدارک شامل گواهی بانکی مبتنی بر پرداخت ۳۵ درصد و همچنین طرح اعلامیه پذیره نویسی به اداره ثبت شرکتها ارسال می گردد تا اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی را صادر نماید

اعلامیه پذیره نویسی

منظور از اعلامیه پذیره نویسی در شرکت های سهامی عام چیست؟
اعلامیه پذیره نویسی آگهی است که پیشنهاد موسسان به عموم مبنی بر تشکیل شرکت سهامی عام است که می بایست در آن مواردی شامل نام کامل و اقامتگاه موسسین موضوع فعالیت شرکت مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقدی آن به تفکیک تعداد سهام با نام و بی نام و مبلغ اسمی آنها و در صورتی که سهام ممتاز موجود باشد.

ویژگیهای سهام مورد نظر و میزان تعهد هر یک از موسسین و مبلغی که پرداخت کردند با تعیین شماره حساب و نام بانکی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است و آورده غیر نقدی و اوصاف آن مدت و مرکز اصلی شرکت به طور کامل قید شده باشد که این آگهی دریکی از روزنامه های کثیرالانتشار چاپ می گردد و در بانکی که قرار است خریداران سهام پول واریز کنند در دسترس قرار می گیرد.

تاسیس شرکت سهامی عام

پس از این اقدامات علاقه مندان به خرید سهام به بانک مورد نظر مراجعه می‌کنند و ورقه‌های تعهد سهام را امضا می کنند و با پرداخت مبلغ مربوط به سهام به خریدن سهام مبادرت می ورزند.
پس از اتمام زمان پذیره نویسی که حداقل یک هفته و حداکثر ۳۰ روز است باید سرمایه تعیین شده در طرح اساسنامه تامین گردد.
اگر این میزان توسط عموم تامین نشود موسسین باید شخصی را برای تامین مابقی سرمایه داشته باشند تا پس از طی شدن این زمان باقیمانده سهام را خریداری و سرمایه را تامین کند.

دعوت از مجمع

پس از تامین سرمایه ، موسسان دعوت از مجمع را در روزنامه کثیرالانتشاری که اعلامیه پذیره نویسی در آن چاپ گردیده بود به عمل می‌آورد.
پس از این در زمان مقرر که در آگهی دعوت مقرر گردیده اعضای هیئت مدیره از بین حاضران در مجمع با رای گیری انتخاب می گردند و سایر مواردی که در صلاحیت این مجمع باشد شامل تصویب اساسنامه انتخاب بازرسین و حق امضا و تعیین روزنامه های کثیرالانتشار به تصویب مجمع عمومی موسس می‌رسد.

مرحله پایانی ثبت شرکت سهامی عام

پس از این مرحله و با دریافت مجوز کتبی از سازمان بورس و اوراق بهادار و تایید کلیه موارد صورت گرفته اساسنامه اظهارنامه اعلامیه پذیره نویسی چاپ شده در روزنامه کثیرالانتشار و آگهی دعوت از مجمع به همراه لیست پرداختی سهامدارانی که از طریق اعلامیه پذیره نویسی مبادرت به خرید سهام کرده بودند و تصمیمات مجمع عمومی موسسین به اداره ثبت شرکتها ارسال می گردد.

اداره ثبت شرکت ها پس از بررسی و مطالعه کامل مدارک اقدام به ثبت آگهی تاسیس برای شرکت سهامی عام می نماید.
پس از ثبت آگهی موسسین ویا اعضای هیئت مدیره ملزم به چاپ آگهی صادر شده در روزنامه رسمی و روزنامه های کثیرالانتشار انتخاب شده در مجمع عمومی موسسین می باشند.

ثبت شرکت ونک

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت سهامی عام و همچنین دیگر موارد ثبتی دیگر از جلمه ثبت شرکت ،ثبت برند تجاری و ثبت تغییرات میتوانید با ما در تماس باشید.

02187790

موسسه ثبتی ، حقوقی ونک با سالها تجربه در خدمت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره ثبتی

جهت مشاوره ثبتی میتوانید با شماره  02188068993 و 4 تماس حاصل فرمایید یا فرم استعلام را پر نموده تا در اسرع وقت مشاورین ما با شما تماس بگیرند. همچنین شما میتوانید در واتس اپ هم با مشاورین ما در تماس باشید.
نیاز به مشاوره دارید؟